İran’da Petrol Sektöründe 20 Binden Fazla İşçi Grevde

İran’da petrol işçileri 5 gündür grevde. Temel talebin “14 gün çalışma 14 gün izin” olduğu grevlere, İran Petrol İşçileri Örgütlenme Konseyi’nin açıkladığı verilere göre 90’a yakın petrol ve gaz şirketinde çalışan 20 binden fazla işçi katıldı.

İşçilerin kaldığı yurt koşulları, yemekhane yemeklerinin kalitesizliği, hijyen problemleri, aşırı sıcak çalışma ortamına gerekli soğutma işlemlerinin yapılmaması ve iş güvenliği gibi olumsuzlukların protesto edildiği grev demir-çelik fabrikasında çalışan işçilere de yayıldı.

“KÖLECE ÇALIŞTIRMA KOŞULLARINA BOYUN EĞMEYECEĞİZ!”

İşçilerin hakkının müteahhit mafyasının altında ezildiğini vurgulayan işçiler yaptıkları açıklamada, ” Bu önemli sektörde en alışkın olduğumuz şey zor koşullarda çalışıp, hakkımızı almamamız olmuştur. Biz petrol işçileri hiçbir zaman hükümetin bütçe planlarında yer almadık. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi artık yeter! Bu esarete boyun eğmeyeceğiz! Bu kölece çalıştırma koşullarına boyun eğmeyeceğiz! Bu koşullar doğrudan hükümete bağlıdır. O yüzden tekrar edelim, bu rejime oy yok. Hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

İKİ KİŞİ GÜVENLİK TARAFINDAN TUTUKLANDI

Petrol İşçileri Örgütlenme Konseyi de greve çıkmayan tüm işçileri greve çağırarak şu açıklamayı yaptı:

“Tüm işçileri bu greve katılmaya davet ediyoruz. Bu grev şu ana kadar patronlar üzerinde ağır bir baskı yarattı. Bizim istediğimiz, grevin ülke çapına yayılması. Bazı yerlerde meslektaşlarımız tehdit edildi. Edinilen bilgiye göre, bu grev sırasında Bahrami Forman ve Mohammad Rahimi, ‘Gol Gohar Demir Çelik’ fabrikasının güvenliği tarafından tutuklandı ve kendilerinden hâlâ haber alamıyoruz. Bu iki arkadaşımızın derhal serbest bırakılmaların istiyoruz. Zaferimizin sırrı birliğimizdedir. Haklarımızı birlikte arayalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x